„Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920” – Wystawa plenerowa

Zapraszamy do zwiedzania wystawy przygotowanej przez IPN w Bydgoszczy w związku z Powrotem Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920.

Okres ekspozycji: 11 listopada–10 grudnia 2023.

Miejsce ekspozycji: Duży Rynek w Świeciu.

Na ekspozycji poruszone zostały następujące kwestie: geneza odrodzenia Rzeczypospolitej, walka o granice, działalność niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost (Straż Graniczna Wschód), powstanie wielkopolskie, powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, Zaślubiny Polski z morzem, spory na zachodnim pograniczu, plebiscyt na Powiślu, wojna polsko-bolszewicka.

Ciekawą częścią wystawy są sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw m.in. Stefana Łaszewskiego, Ottona Steinborna, Jana Biziela, Jana Maciaszka, kpt. Pawła Cyms, dr. Józefa Wybickiego, Antoniego Abrahama, Stefana Hazuka, Tomasza Rogala, ks. Józefa Wryczę, płk. Wojciecha Józefa Gromaczyńskiego.    

Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk). Wystawa składa się z 16 paneli.

Ilustracja:
Strona tytułowa wystawy,  „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”, IPN.

11.11.2023

Świecie