O zamku przy zamku

Zapraszamy 1 sierpnia na wakacyjne spotkanie poświęcone historii świeckiego zamku, które odbędzie się w jego najbliższym otoczeniu oraz w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej.
Po dokonaniu obserwacji własnych w terenie, odwiedzimy wystawę grafiki komputerowej Pawła Moszczyńskiego „Zamek – jaki był”, zapoznamy się z makietą zamku wysokiego i spróbujemy swoich sił w multimedialnym konkursie wiedzy.

Najbardziej znanym zabytkiem Świecia jest krzyżacka warownia, której budowę rozpoczęto najwcześniej w 1335 roku, a piętnaście lat później była na tyle gotowa, że można w niej było zamieszkać. Założenie składało się z wzniesionego na planie kwadratu zamku wysokiego oraz przynajmniej jednego przedzamcza. Dostępu do niego broniły Wisła, Wda, fosy a także ufortyfikowane miasto, przenoszone z wzgórza w dolinę nadwiślańską od 1338 roku. Po drugim pokoju toruńskim zamek stał się siedzibą starostów. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego już nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Świecka warownia jest ewenementem w budownictwie Zakonu i unikatem w skali Polski. Do jej najbardziej charakterystycznych elementów należy odchylona o ponad metr od pionu wieża główna.

Wiek uczestników: 11+.
Limit miejsc: 20 osób.
Zapisy przyjmowane są do 31 lipca (lub do wyczerpania miejsc) w Punkcie Informacji Centrum Kultury w Świeciu: ul. Wojska Polskiego 139 (poniedziałek – piątek w godz. 09:00-16:00), tel. 52 562 73 71.
Zbiórka uczestników 1 sierpnia o godzinie. 9:00 na parkingu przy Zamku krzyżackim w Świeciu.
Czas trwania: ok. 2-3 godz.

Ilustracja wprowadzająca: Fot. Marcin Saldat

1.08.2023 9:00 - 12:00

Świecie

obowiązują zapisy