Urodziny Faziego

Zapraszamy na muzyczne spotkanie przypominające postać Wojciecha Faziego Radtke: 17 marca, godz. 19:00, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa.

Bezpłatne wejściówki do pobrania w Punkcie Informacji Centrum Kultury w Świeciu. UWAGA - LIMIT MIEJSC WYCZERPANY!


„Urodziny Faziego” to wydarzenie muzyczne odbywające się w niespełna rok po śmierci Wojtka (7.6.2022 r.). Pretekstem jest 50 rocznica Jego urodzin, przyczynkiem tęsknota i chęć wspomnienia lokalnego muzyka, serdecznego człowieka, a dla wielu z nas osoby zwyczajnej i znaczącej zarazem.

Spotkanie ma na celu przybliżenie twórczości Wojtka Radtke, rozpoznawalnego bardziej jako Fazi. Świecianina, od wielu lat związanego z OKSiR-em, aktywnego np. przy tworzeniu Blues na Świecie Festival, miłośnika lokalnej historii, znawcy Beatlesów, uczestnika i wykonawcy wielu projektów kulturalnych, muzyka, gitarzysty, aranżera, a także twórcy ciekawej muzyki.

Wieczór rozpocznie koncert zespołu All The Days i Przyjaciół. All The Days to formacja, w której składzie Wojciech grał do końca. Na setlistę występu złożą się utwory inspirowane i będące wprost pomysłami Faziego oraz covery i standardy w chętnie przez niego podejmowanej estetyce rockowej i bluesowej. Wystąpią: Katarzyna Lipińska (b), Marcin Yahoo Jaskulski (voc), Kuba Skotarczyk (git), Michał Biniecki (dr) oraz goście: Krzysztof Jakobi i Jakub Wiśniewski. Pierwszą część wydarzenia zamknie recital Tobiasza Staniszewskiego z zespołem.

Drugą część imprezy wypełni wspólne muzykowanie obecnych na sali przyjaciół i znajomych Faziego z innych formacji. To będzie Jemu dedykowane jam session.

Koncert nie ma być patetycznym budowaniem pomnika koledze i przyjacielowi, a bardziej próbą zainteresowania twórczością zmarłego w wieku 49-lat, świetnego gitarzysty, zwyczajnego, serdecznego i - jak się okazuje- ważnego dla wielu z nas człowieka.

Fazi znany był m.in. z udziału w kilku lokalnych składach muzycznych - grał m.in. w zespołach: Exit, Kokos, Latający Most, PG Project, Zydeco Flow, The Dead Ego, Blues Szwagiers, Yach&The Hurricanes. Koncertował, współtworzył repertuar i kilka płyt Zydeco Flow oraz Blues Szwagiers. Nagrywał w studio z The Dead Ego i Latającym Mostem oraz dogrywał gitarę na kilku okazjonalnych wydawnictwach. A to nie jedyny zapis Jego umiejętności gitarowych. ZNagrywał na dyktafonach sporo „szkiców”, pomysłów na riffy i zarysów utworów. Bardzo lubił muzykę lat 50 i 60. Inspirowała Go tamta estetyka, a stylem gry i brzmieniem najbliżej mu było do Erica Claptona, George’a Harrisona, Jimmyego Page’a, zaś w swoich solówkach chętnie „malował” i porywał gilmourowską wyobraźnią.

Wojtek w 2018 r., w ramach programu „Żyj Kulturą”, zrealizował autorski projekt pt. „Zatrzymać w czasie”. To płyta, do nagrania której zaprosił wokalistę, seniora lokalnego środowiska muzycznego Jerzego Seehabera i swoich rówieśników, muzyków z formacji, w których wtedy grał. Zgodnie z konceptem Faziego, na płycie spotkali się przedstawiciele kilku pokoleń muzycznego Świecia. Jesienią w studio OKSiR zapisali 8 utworów w których Wojciech zagrał wszystkie partie gitarowe. Zaśpiewali: wspomniany Jerzy Seehaber i Marcin Yachoo Jaskulski. Akompaniowali im Tobiasz Staniszewski (kb), Michał Biniecki (dr), Leszek Czenkusz (acc), Marcin Ziemka (dr, cajon) i Krzysztof Rubczak (bas). Muzykę do sześciu z nich skomponował Wojciech. Wisienką na torcie tego wydawnictwa były 3 autorskie kompozycje instrumentalne Faziego.

Gdy po przewlekłej chorobie zmarł w połowie zeszłego roku, koledzy z Jego środowiska pochylili się nad szkicami i zapisami, które Fazi zbierał m.in. na autorską płytę. Z zebranych fragmentów z pomysłami, muzycy znający gusta Wojciecha skomponowali kilka utworów, które pragną zaprezentować podczas tego koncertu.

Koordynatorem wydarzenia jest Michał Biniecki. Spotkanie poprowadzi Andrzej Gawroński.

17.03.2023 19:00 - 23:00

Świecie

bezpłatnie - obowiązują wejściówki