Awangarda Kociewska Kamili Froelke - pokaz mody, spotkanie autorskie, wystawa fotografii

Zapraszamy do Kameralnej Przestrzeni Widowiskowej na pokaz sukien ślubnych Kamili Froelke połączony ze spotkaniem autorskim. W Galerii Okno prezentowane będą fotografie modowe z pokazów projektantki.

Bezpłatne wejściówki na pokaz mody można odbierać w Punkcie Informacji OKSiR od poniedziałku do piątku w godz. 09:00-18:00.

Organizatorzy: Powiat Świecki oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

Zdjęcie pochodzi z archiwum Kamili Froelke.


Kamila Froelke – projektantka mody, stylista wizerunku, właścicielka marki haute couture KF by Kamila Froelke, autorka książki „Moja wymarzona suknia ślubna – porady stylistki i projektantki”. Jej pasją są suknie ślubne i stylizacja panien młodych. Od kilkunastu lat pracuje w branży mody ślubnej, prowadząc z mężem Salon Ślubny Bianka w Starogardzie Gdańskim.

Już jako dziecko haftowała z mamą serwetki i obrusy oraz szyła ubranka dla lalek. Śledzeniem modowych nowinek, projektowaniem, szyciem, stylizacją interesuje się od najmłodszych lat. Chęć tworzenia własnych kolekcji skierowała ją ku studiom na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie z wyróżnieniem ukończyła kierunek projektowanie ubioru – moda, stylizacja, trendy. Od kilku lat z rzędu zajmuje czołowe miejsca w rankingu polskich projektantów Polskiej Akademii Mody. Jako pierwsza zaprezentowała modele sukien ślubnych i wieczorowych inspirowanych Kociewiem na najsłynniejszych zagranicznych imprezach modowych m.in. dwukrotnie na Fashion Week w Berlinie (2019, 2021) – w dniu otwierającym, Mediolanie (2020), Rzymie (2021) – pod patronatem Ambasady Rzeczpospolitej Polski w Rzymie na czele z Ambasador Anną Marią Anders, a także w Nowym Yorku.

Kolekcję Awangardy Kociewskiej można było podziwiać również podczas wydarzenia modowego Fashionphilosophy Fashion Week Poland w Bielsku Białej (2019), pokazu mody Polki Folki w Zakopanem (2022), Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim (2020), Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie (2022) oraz w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (2022).

Wielokrotnie nagradzana. Dwukrotnie największym i najbardziej pożądanym wyróżnieniem mody w Polsce – „Złotą Pętelką” Polskiej Akademii Mody – za kolekcję „Dream” (2020) oraz za osiągnięcia w promocji kultury regionu w Polsce i na świecie (2021). Dwukrotnie najbardziej prestiżowym wyróżnieniem dla początkujących projektantów mody w Polsce – „Srebrną Pętelką” – za debiutancką kolekcję „Ślub w Katedrze” (2019) oraz za „Awangardę Kociewską” (2019). Jako pierwsza w historii konkursu młodych projektantów otrzymała dwie nagrody główne w tym samym roku. Jest laureatką Kociewskiego Gryfa – nagrody Starosty Starogardzkiego w dziedzinie Kultura (2021), otrzymała nominację do nagrody Prezydenta Starogardu Gdańskiego Wierzyczanki 2021 w dziedzinie kultura.

Mimo sukcesów i możliwości nie opuszcza rodzinnego Stargardu Gdańskiego.

Tradycja i nowoczesność – to jest połączenie, jakie złożyło się na kolekcję Awangardy Kociewskiej. Każdy element garderoby, nawet zwykła koszulka czy prosta sukienka, może zyskać na atrakcyjności poprzez odpowiednie wykorzystanie dodatków czy kociewskich wzorów. W mojej kolekcji sukien regionalnych postawiłam przede wszystkim na zdobienia w postaci haftów kociewskich, przenoszących nas wprost na ukwiecone łąki Kociewia. Dlatego z myślą o miłośniczkach między innymi stylu boho, połączyłam zwiewność ślubnych stylizacji z rustykalnymi dodatkami takimi jak motywy tulipanów, stokrotek, modraków, liści, pąków oraz łodyg. Dodatkiem do stylizacji są bajeczne nakrycia głowy – kokoszniki, czepce oraz wianki – dodające im oryginalności i wdzięku.

11.02.2023 18:00 - 19:00

Kameralna Przestrzeń Widowiskowa, Świecie

bezpłatne wejściówki