OSOBIŚCIE - wernisaż sztuki / grafiki Agnieszki Jarosz

Zapraszamy 15 października o godz. 19:00 do Galerii OKNO na wernisaż grafiki Agnieszki Jarosz. Wydarzenie organizowane jest w ramach 39. Maratonu Piosenki Osobistej. Wystawę można oglądać do 13 listopada 2022.


Prace prezentowane podczas pierwszej edycji cyklu wernisażowego OSOBIŚCIE, stanowią zbiór ilustracji portretowych autorstwa Agnieszki Jarosz. Autorka mówi o nich jako grafikach artystycznych, bo nie uważa ich za projektowe, a w związku z wykonaniem prac technikami digitalowymi nie są one też grafikami warsztatowymi. Umownie korzysta się ze słowa artystyczna jako synonimu dla warsztatowa, ale według artystki nie jest to trafne zrównanie.

Wszystkie portrety przedstawiają ludzi, których autorka w jakiś sposób kocha i/lub podziwia - są to nie tylko znajomi i rodzina, ale również designerzy, muzycy, archeolodzy, artyści. Artystka składa w ten sposób hołd umiejętnościom i różnym typom urody, które obserwuje. Przedstawiony zbiór prezentuje prace tworzone prywatnie, nie na zlecenie - czyli takie, które w wielu przypadkach powstały z czystej miłości.
Artystka inspiruje się szeroką gamą form i mikroform organicznych - są to słoje drewna, bakterie, linie papilarne, komórki ludzkie i nieludzkie, warstwice geodezyjne i detal anatomiczny zaobserwowany u wielu insektów/robali. Artystka uważa je za formy najbardziej estetyczne, bo woli latać po bagnach z robalami niż między betonowymi zgeometryzowanymi budynkami.

W związku z powyższym, jest to jedna z najbardziej emocjonalnie ekshibicjonistycznych wystaw artystki - zamierza pokazać, jak jej oczy patrzą na ukochane/podziwiane osoby.

Agnieszka Jarosz (ur. w 1995 r. w Świeciu) - absolwentka dwóch kierunków na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (wzornictwo oraz grafika artystyczna). Licencjat obroniła w Pracowni Projektowania Ergonomicznego dr hab. Marka Średniawy oraz asystenta dr Tomasza Kwiatkowskiego. Dyplom magisterski uzyskała w Pracowni Litografii dr hab. Łukasza Butowskiego oraz asystentki mgr Patrycji Podkościelny.

W trakcie studiów współpracowała czynnie ze świeckim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji (Alternatywna Pracownia Kultury) w ramach realizacji miejskich projektów i warsztatów artystycznych. Dodatkowo funkcjonowała w roku akademickim 2019/20 jako graficzka w kole naukowym Galeria Studencka START. Po studiach prowadziła warsztaty artystyczne dla seniorów w Fundacji Pro Omnia w Bydgoszczy. Obecnie wykonuje ilustracje dla undergroundowego kwartalnika kulturowego Dom Wariatów, pisze scenariusze do serii filmów edukacyjnych Klucze do Obrazów Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, prowadzi zajęcia muzyko- i arteterapeutyczne w Warsztacie Terapii Zajęciowej, tworzy grafiki na zlecenie m.in. OKSiR w Świeciu oraz prowadzi indywidualne zajęcia plastyczne dla przyszłych artystów.

Uwielbia robaki, owady, pajęczaki, szeroko pojętą grafikę oraz książki. Według niej sztuka nie powinna odpowiadać na pytanie „dlaczego?”, a zamiast tego „dlaczego nie?” Chaos jest tylko jedną z form porządku. W ten sposób usprawiedliwia oderwanie głowy od grawitacji.

Wystawy indywidualne:
2019 Agnieszka Jarosz Rysunki Galeria Okno Świecie nad Wisłą

Wystawy zbiorowe:
2017 Wystawa prac Alternatywnej Pracowni Kultury Świecie nad Wisłą
2020 Wystawa końcoworoczna 19/20 Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
2020 Era Komputera // Wystawa Wirtualna Galeria Studencka START (ASP Gdańsk)
2020 Podgląd wydruku vol. 1 – Sitodrukowe Dyplomy ASP Galeria Sztuki tuBAZA Gdynia
2021 Psychodelia vol.2 Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk
2022 Kociewie ART Nadbałtyckie Centrum Kultury

https://agnieszkajarosz.myportfolio.com 
https://instagram.com/agnieszka.jarosz.workshop 
https://behance.net/agnieszkajarosz2 
https://m.facebook.com/AgaYarosch

15.10.2022 19:00 -

Świecie

wstęp wolny