„Pnącza zmartwień” - autorski teatr kamishibai

Zapraszamy w dniach 12-31 października 2021 do Galerii Okno, gdzie można oglądać wystawę prac graficznych Roksany Wamki.

Wystawa jest finalnym projektem podsumowującym umiejętności, które autorka wystawy nabyła w liceum plastycznym. Fabuła teatrzyku (prac graficznych) opowiada o mężczyźnie, który wyolbrzymia swoje problemy, przez co nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Całymi dniami zamartwia się tak bardzo, że z natłoku negatywnych myśli zaczynają wyrastać mu rogi, które jeszcze bardziej utrudniają mu życie. Dopiero kiedy odnajduje nową pasję, która pozwala mu wyciszyć myśli, udaje się mu uspokoić i przestać martwić drobnostkami, a jego problemy ostatecznie rozwiązują się same.

Ta krótka historyjka porusza problem negatywnego myślenia oraz jak wpływa ono na człowieka, jego otoczenie czy relacje z bliskimi. Głównym motywem ilustracji do teatrzyku są rośliny, które mają na celu odzwierciedlić emocje głównego bohatera oraz to jak radzi sobie ze swoimi uczuciami. Nie ma on nadanego imienia — podczas wystawy widzowie, czytając opowiadanie, mogą nazwać go tak, jak chcą. Zabieg ten pozwoli im zbliżyć się do postaci zrozumieć, że każde z nich może zmagać się z podobnym problemem nadmiernego zamartwiania.

Roksana Wamka w tym roku ukończyła naukę w Liceum Plastycznym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Aktualnie rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Mikołaja Kopernika na profilu Sztuki Mediów. Ilustracja oraz digital były zainteresowaniem autorki od wczesnych czasów gimnazjum, tak samo jak tworzenie własnych postaci i opowiadanie ich indywidualnych historii za pomocą obrazu. Profesjonalnie zajmuje się ilustracją od ostatnich dwóch lat, a jej największym osiągnięciem jest zilustrowany papierowy;
obrazkowy teatrzyk, którego fabuła i tekst również zostały przez nią napisane.

12.10.2021 11:00 - 31.10.2021 22:00

Galeria OKNO, Świecie

bezpłatnie