Jak co roku animatorzy ośrodka kultury przygotowali ciekawe propozycje na aktywne spędzenie ferii zimowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Na zajęcia obowiązują zapisy, które przyjmowane są do 26 stycznia w Punkcie Informacji OKSiR w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 139 (poniedziałek – piątek w godz. 09:00-18:00). Aby wziąć udział w warsztatach niezbędne jest podpisanie Oświadczenia uczestnictwa w zajęciach.

Program Białych Ferii 2023

Teatr cieni
wiek uczestników: 7-10 lat, nieodpłatne
30 stycznia, godz.10:00-13:00, sala konferencyjna
instruktor: Agnieszka Adrych

Podczas warsztatów dzieci ćwiczą różne umiejętności techniczne np. wymowę, prowadzenie oddechu, koordynację ruchową, wyrażanie emocji i nastrojów za pomocą gestów, ruchów, mimiki. Ponadto tworzą scenografię i scenariusz przedstawienia, pracują nad tekstem i oprawą muzyczną, poznają tajniki tworzenia postaci za pomocą dłoni i całego ciała oraz kreowania ich za pomocą światła. Zajęcia te to doskonała zabawa ale też min. trening umiejętności występowania przed innymi, rozwijanie kreatywności i zdolności konstruktywnych.

Młody modelarz
wiek uczestników: 7-11 lat, odpłatność: 20 zł/cykl

30.01, 01.02 i 03.02 (pon., śr., pt.), godz. 10:00-12:00, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej
instruktorzy: Michał Goliński, Jakub Stelągowski

Warsztaty modelarskie dla początkujących, podczas których będzie można zapoznać się z organizacją pracy, sposobami użycia podstawowych narzędzi i materiałów oraz zasadami sklejania modelu kartonowego. W trakcie zajęć uczestnicy otrzymają możliwość własnoręcznego wykonywania miniatur obiektów architektonicznych – m.in.: Mysiej Wieży w Kruszwicy, młyna wodnego, wiatraczka, wieży zamkowej.

Wystrzałowe ferie – warsztaty modelarskie
wiek uczestników: 12-18 lat, odpłatność: 20 zł/cykl
30.01, 01.02 i 03.02 (pon., śr., pt.), godz. 13:00-15:00, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej
instruktorzy: Jerzy Dończyk, Michał Goliński, Jakub Stelągowski

Propozycja dla amatorów modelarstwa. Tym razem na warsztat idą drewniane i kartonowe modele broni miotającej (balista, kusza wałowa/murowa) oraz niemiotającej (wieże oblężnicze, tarany), obsługiwanej przez zespoły ludzi od starożytności do późnego średniowiecza. Podczas zajęć instruktorzy zdradzą kilka tajemnic związanych ze wspomnianymi machinami oraz opowiedzą o ich bojowym użyciu. Ponieważ model drewnianej balisty daje możliwość precyzyjnego miotania pociskami na odległość kilku metrów, nasze warsztaty zakończymy konkursem celności!

Escape room - interaktywna zabawa 
wiek uczestników: 7-10 lat, odpłatność 10 zł
31 stycznia, godz. 10:00-13:00, Pracownia Rozwoju
instruktorzy: Agnieszka Adrych, Michał Goliński

Interaktywna zabawa w formie rozrywki umysłowej z elementami zadań sprawnościowych. Grupa dzieci zostaje zamknięta w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, aby się z niego wydostać, muszą w określonym czasie poradzić sobie z szeregiem zagadek z różnych dziedzin nauki, które wymagają logicznego myślenia, pomysłowości oraz współpracy. Rozwiązanie ich prowadzi do kolejnego pomieszczenia gdzie czekają na dzieci następne tajemnice do odkrycia, aż dzięki swojej wytrwałej pracy dotrą do ostatecznego klucza.

Studio Mody, czyli stylowe warsztaty
wiek uczestników: 7-12 lat, nieodpłatne
31 stycznia, godz. 10:00-12:00, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
instruktor: Paula Kuklińska

Zajęcia mające na celu rozwijanie u dzieci zainteresowania modą. W programie m.in. projektowanie kostiumów, stylizacji i dodatków modowych, projektowanie własnych sylwetek (minimum dwóch), stworzenie własnej kolekcji na daną okazję. Każdy uczestnik otrzyma na sztalugach gotowe sylwetki oraz potrzebne materiały.


Najpierw Masa potem zabawa – warsztaty plastyczne
wiek uczestników: 6-9 lat, odpłatność 10 zł
31 stycznia, godz.12:30-14:30, sala edukacyjna
instruktor: Paula Kuklińska

Podczas zajęć dzieci przygotują kilka mas plastycznych, w tym m.in. masy jadalne, piasek księżycowy, sztuczny śnieg, piankolinę, marchewkolinę, domową ciastolinę. Uczestnicy zajęć zabiorą wykonane przez siebie masy do domu.

Iluzja światłem 
wiek uczestników: 7-10 lat, nieodpłatne
1 lutego, godz. 10:00-13:00, Pracownia Rozwoju
instruktorzy: Agnieszka Adrych, Adam Pawłowski

Nietuzinkowe zabawy, które wspólnie wyczarujemy podczas warsztatów w Pracowni Rozwoju „Wyspa Skarbów”. Przyjrzymy się iluzjom optycznym, stworzymy własny obrazek oszukujący wzrok. Obejrzymy prezentację świetlną, podczas której zobaczymy zdumiewające efekty powstałe przy wykorzystaniu świetlnych kolorów, pryzmatu, stroboskopu, świateł LED i lasera.

Poznaj ukulele - warsztaty muzyczne 
wiek uczestników: 6-10 lat (I gr.), 11+ (II gr.), odpłatność 20 zł
1 lutego, godz. 10:00-13:00 (I gr.), 2 lutego godz: 10:00-13:00 (II gr.), Studio Nagrań
instruktor: Ewa Choduń

Propozycja dla osób, które chcą rozpocząć muzyczną przygodę z ukulele. Uczestnicy warsztatów poznają akordy, które pozwolą im zagrać ulubione piosenki oraz spędzić czas we wspaniałej i twórczej atmosferze. Mile widziany własny instrument - nie jest to obowiązkowe (zapewniamy ukulele na czas trwania warsztatów).

Teatr tańca współczesnego 
wiek uczestników: 9-16 lat , nieodpłatne
1 lutego, godz.10:00-11:00 gr. początkująca., 11:15-12:15 gr. zaawansowana
2 lutego, godz. 12:15-13:15 gr. początkująca, 13:15-14:15 gr. zaawansowana
Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
instruktor: Natalia Głowala

W latach 70. XX wieku powstał teatr tańca, opierający się na technice tańca współczesnego. Uczestnicy zajęć poznają nie tylko podstawy tego tańca, ale również zaczną tworzyć wspólną choreografię taneczną z wcześniej poznanych kroków i ruchów. Taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. 


Street dance w parterze 
wiek uczestników: 9-16 lat, nieodpłatne
1 lutego, godz. 12:15-13:15 gr. poczatkująca, 13:15-14:15 gr. zaawansowana,
2 lutego, godz.14:30-15:30 gr. początkująca, 15:30 - 16:30 gr. zaawansowana Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
instruktor: Natalia Głowala

Taniec to przede wszystkim tworzenie i łączenie ruchów na wielu płaszczyznach, również w parterze. Style streetowe takie jak hip hop, breaking, krumping w wydaniu parterowym. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o różnego rodzaju ćwiczenia: movement, flow, orientacja w przestrzeni i Slow Motion. Jeśli chcesz poznać tajniki ciekawych i efektownych wyjść tanecznych oraz poznać parkiet od zupełnie innej strony to te zajęcia są właśnie dla Ciebie. Nie tylko nauczysz się ruchów, połączeń i sposobu ich wykonywania, ale poznasz również słownictwo i korzenie każdego z wykonanych kroków i elementów.

Zamkowa przygoda
wiek uczestników: 7-10 lat, odpłatność 20 zł
2 lutego, godz. 10:00-12:00, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
instruktorzy: Agnieszka Adrych, Michał Goliński

Warsztaty dla miłośników historii lub rycerskich i księżniczkowych opowieści. Zanurzymy się w ich tajemniczym świecie, poznamy rycerskie uzbrojenie, tamtejszą modę i sposoby na spędzanie wolnego czasu. W programie: dawka wiedzy na temat życia na zamku, interaktywna legenda, zamkowe puzzle, warsztaty tworzenia mieczy, turniej sportowy, tworzenie kreacji i dawka wiedzy na temat tamtejszych strojów i krawieckich trików oraz budowanie zamku 3D.

W kadrze – tworzenie filmu i montaż od podstaw
wiek uczestników: 12-18 lat, odpłatność 20 zł (cykl 4 spotkań)

2, 3, 7, 8 lutego, godz. 15:30-17:30, sala konferencyjna
instruktor: Paweł Nowicki

Kulisy pracy z kamerą, świat w obiektywie, połączenie scenariusza, wizji i techniki kręcenia filmów. Przedstawienie zaplecza technicznego kamerzysty, przygotowanie do pracy, uczestniczenie w procesie powstawania materiału audiowizualnego oraz montaż zebranych fragmentów w jedną spójną całość.

Cyrkowe wariacje
wiek uczestników: 6+, odpłatność 20 zł

3 lutego, godz. 11:00-13:00, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
instruktor: Rafał Cendrowski

Warsztaty prowadzone przez Rafała Cendrowskiego z animatorami, podczas których uczestnicy nabędą nowe umiejętności. W programie m.in. chodzenie na szczudłach, żonglerka piłkami, maczugami, chustkami, żonglerka diabolo, ekwilibrystyka ciałem na równoważni rolabola, elementy aerial hoop (akrobatyka powietrzna) i inne.

Plastusiowy pamiętnik
wiek uczestników: 7-10 lat, odpłatność 10 zł

3 lutego, godz. 10:00-13:00, Pracownia Rozwoju
instruktor: Agnieszka Adrych

Na warsztatach wyczarujemy plastelinowe kompozycje na bazie sprytnych trików, dzięki którym powstanie podwodny świat. Następnie na podstawie zdobytej wiedzy i własnych pomysłów dzieci utworzą z modeliny obrazki 3D.

GrafikArt - warsztaty graficzne 
wiek uczestników: 9-12 lat ( gr. I), 13+ (gr. II), odpłatność 20 zł
3 lutego, godz. 10:00-12:00 (gr. I), 12:00-14:00 (gr. II), sala konferencyjna
instruktor: Natalia Głowala

Program zajęć uwzględnia zastosowanie teorii w praktyce. W pierwszej kolejności nauka dobrego projektowania graficznego plakatów przeznaczonych zarówno do druku, jak i gotowych form cyfrowych. Przybliżenie podstawowych zagadnień związanych z kompozycją, typografią, kolorem i fotografią oraz pogłębienie świadomości plastycznej i umiejętności stosowania zasad projektowania we własnych autorskich pracach. Drugim etapem będzie wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktycznych ćwiczeniach i próbie stworzenia własnego plakatu w dwóch programach do projektowania graficznego. 

Pawie na trawie - warsztaty plastyczne
wiek uczestników: 7-10 lat, odpłatność 10 zł

6 lutego, godz. 10:00-13:00, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
instruktorzy: Hanna Kawecka, Jolanta Pawłowska, Agnieszka Adrych

Zabawa w kolory, stworzenie własnej przestrzennej wersji kolorowego ptaka.

Projektowanie plakatu
wiek uczestników: 7-20 lat, nieodpłatne
6-10 lutego, godz. 16:00-19:00, Otwarta Strefa Twórcza w Grucznie
instruktor: Łukasz Lewandowski

Zajęcia z zakresu kompozycji – projektowania plakatu z elementami liternictwa. Uczestnicy warsztatów wykonają afisz w technice druku płaskiego - szablonu.

Warsztaty biżuterii
wiek uczestników: 7-10 lat, odpłatność 10 zł
7 lutego, godz. 10:00-13:00, sala konferencyjna
instruktorzy: Jolanta Pawłowska, Agnieszka Adrych, Magdalena Łepek

Jubilerskie tajniki tworzenia biżuterii m.in. bransoletki, wisiorki, kolczyki.

Skrzatoteka
wiek uczestników: 7-10 lat, nieodpłatne
8 lutego, godz. 10:00-12:00, sala konferencyjna
instruktorzy: Jolanta Pawłowska, Agnieszka Adrych

Czas wolny od zajęć szkolnych proponujemy wypełnić grami stolikowymi, zabawami i zadaniami rekreacyjnymi i coś dla umysłu - quizy wiedzy, a wszystko w klimacie bajek dla dzieci, sławnych postaci, znanych bohaterów . Rozrywka połączona ze zdrową rywalizacją.


Maska - atrybut karnawału
wiek uczestników: 7-10 lat, odpłatność 10 zł

9 lutego, godz.10:00-13:00, Pracownia Rozwoju
instruktorzy: Jolanta Pawłowska, Agnieszka Adrych

Maska karnawałowa, jeden z najstarszych atrybutów bali karnawałowych. Każdy uczestnik będzie wykonywał własną na bazie kartonowej formy, a następnie udekoruje różnymi metodami plastycznymi, od farb począwszy, poprzez tasiemki, koraliki, cekiny, brokat i inne materiały dostępne tylko w pracowni rozwoju.


Bal kostiumowy z Teatrem „Magmowcy” i Minionkami
bilety 10 zł do nabycia w Punkcie Informacji OKSiR
10 lutego, godz.11:00 -13:00, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
Koordynatorzy: Jolanta Pawłowska, Agnieszka Adrych

Taneczne wygibasy, zabawy z Minionkami, konkurs z roztańczonymi hulahopami, uciekającym bananem i inne!

Ponadto w ofercie: Ferie w kinie oraz Kino sferyczne.  

Zapraszamy!