Jak co roku animatorzy ośrodka kultury przygotowali ciekawe propozycje na aktywne spędzenie ferii zimowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Na zajęcia obowiązują zapisy, które przyjmowane są od 10 stycznia w Punkcie Informacji OKSiR w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 139 (poniedziałek – piątek w godz. 09:00-18:00), tel. 52 562 73 71. Aby wziąć udział w warsztatach niezbędne jest podpisanie regulaminu i deklaracji uczestnika.

Program Białych Ferii 2022

„Warsztaty Lalkarskie”, wiek uczestników: 8-12 lat
17-19 stycznia, godz. 10:00-13:00, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
Instruktor: Iga Jambor-Skupniewicz

W programie m.in. zapoznanie z techniką lalkowego teatru stolikowego, zabawy na scenie teatralnej z gotowymi lalkami teatralnymi, zagranie wspólnie przedstawienia, zapoznanie z techniką, którą z łatwością będzie można wykorzystać w domowych zabawach.

„Taniec w obiektywie”, wiek uczestników: 12-18 lat
17-19 stycznia, godz. 15:00-16:30, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
Instruktor: Natalia Głowala

Taniec jako pasja i sposób wyrażania siebie jest wyjątkową formą opowieści. W ramach zajęć uczestnicy spróbują odnaleźć ruchy, które najlepiej oddają ich styl i osobowość, ale również nauczą się jak rejestrować swoje wyjścia taneczne, tak by uchwycić każdy element układu w kadrze. Poprzez nagrywanie ruchu z różnej perspektywy, przy użyciu kamerki, tancerze będą mogli zobaczyć różnice w ich prezentacji w zależności od wizji i sposobu nakręcenia wyjścia tanecznego. Dodatkowo jednym z elementów warsztatów będzie sesja zdjęciowa, która uwieczni najciekawsze figury taneczne i uczestników zajęć w trakcie tańca. Zwieńczeniem będzie pamiątka w postaci wcześniej nagranego, krótkiego materiału audiowizualnego oraz zdjęć, które otrzymają uczestnicy warsztatów.

Collage – warsztaty, wiek uczestników: 7-22 lata
17-21, 24-28 stycznia, godz. 10:00-15:00, Otwarta Strefa Twórcza w Grucznie
Instruktor: Łukasz Lewandowski

Collage to jedna z najmłodszych technik graficznych. Warsztaty obejmują projektowanie plakatu, mozaiki, zabawy pracownianymi potworkami, czyli nieudanymi odbitkami graficznymi.

„Muzyczne brzmienia”, wiek uczestników: 7-10 lat
17 stycznia, godz. 11:00-13:00, sala konferencyjna OKSiR
Instruktor: Maria Kępisty-Wiechecka

Warsztaty rozwijające wyobraźnię muzyczną, w tym słuch muzyczny, poczucie rytmu, wrażliwość na muzykę, doskonalenie śpiewania, a także poszerzają wiedzę na temat instrumentów oraz umiejętność słuchania i pracy w grupie. Wśród tematów zajęć:
- poznanie charakterystyki i sposobu gry na drobnych instrumentach perkusyjnych m. in. na: trójkącie, tamburynie, marakasach, bum-bum rurkach,
- tzw. „body percussion” – czyli wykorzystanie własnego ciała jako instrumentu muzycznego,
- wykonywanie piosenek z akompaniamentem instrumentów,
- gry i zabawy muzyczne,
- warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonają samodzielnie instrumenty perkusyjne wykorzystane podczas zajęć.

Motanki – słowiańskie lalki dobrych życzeń, wiek uczestników: 7-10 lat
18 stycznia, grupa I: godz. 11:00 -13:00, grupa II: 13:30-15:30, Wyspa Skarbów
Instruktor: Joanna Armatowska

Tradycja tworzenia motanek na naszych ziemiach sięga dalekiej przeszłości. Motanka to lalka, której powierzano spełnienie jakiejś ważnej prośby, marzenia, często też obdarowywano nimi dzieci. Laleczkę mota się ze skrawków materiałów, sznurka, wełny. Jest to proces, który pozwala skupić swoje myśli, „zająć” dłonie, angażując całą naszą koncentrację na akcie kreacji. Efekt końcowy przynosi satysfakcję z własnoręcznie zrobionej
zabawki, daje poczucie mocy i uwrażliwia na różnorodność – powstałe lalki zawsze są wyjątkowe, niepowtarzalne, inaczej niż zabawki z taśmy fabrycznej. Motanie laleczek jest zajęciem, które lubią zarówno dziewczynki, jak i chłopcy – ci ostatni tworzą albo słowiańskiego wojownika, albo laleczkę dla mamy, siostry, babci.

Warsztaty wokalne – nagranie piosenki, wiek uczestników: 8-10 lat oraz 11-15 lat
18 stycznia - dzieci, 19 stycznia - młodzież, godz. 10:00-13:00, Studio Nagrań OKSiR.
Instruktor: Hanna Górska

Warsztaty obejmują zabawy dykcyjne, intonacyjne, naukę piosenki z podziałem na głosy solowe oraz jej rejestrację w studio nagrań. Zwieńczeniem będzie pamiątka w postaci wcześniej nagranej piosenki, którą otrzyma każdy uczestnik warsztatów.

Historia Harrego Pottera, wiek uczestników: 8-10 lat
20 stycznia, godz. 10:00-13:00, sala konferencyjna OKSiR
Instruktor: Michał Goliński

Fascynująca podróż przez tysiące lat świata magii, podczas której poznamy wykładane w Hogwarcie przedmioty m.in. opiekę nad magicznymi stworzeniami i zielarstwo, a także opowieść o 4 założycielach i 4 domach Hogwartu, wróżbiarstwo i wiele innych historii. Zajęcia poprowadzi Profesor Severus Snape.

Archi-zabawy, wiek uczestników: 7-10 lat
20 stycznia, godz. 11:00-13:00, Wyspa Skarbów
Instruktor: Justyna Pogoda

Podczas warsztatów wyjaśnimy terminy związane z architekturą, jako sztuką kształtowania przestrzeni. Przez doświadczenie poznamy podstawowe funkcje i formy w architekturze. Dużo zabawy czerpiącej inspiracje ze świata natury, przy rozważnym wykorzystywaniu materiałów i ochrony zasobów naturalnych.

Roztańczony instagram, wiek uczestników: 12-18 lat
20-21 stycznia, godz. 15:00-16:30, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
Instruktor: Natalia Głowala

W XXI wieku, to media społecznościowe są przestrzenią, która daje możliwość globalnego kontaktu pomiędzy ludźmi. Warto więc wykorzystać twórczo i kreatywnie narzędzia jakie dostarczają nam współczesne środki przekazu. W związku z tym w ramach warsztatów „Roztańczony Instagram”, młodzi ludzie nauczą się tworzyć materiały taneczne przygotowane bezpośrednio pod kątem Instagrama. W trakcie zajęć będziemy uczyć się krótkich choreografii, łącząc je z muzyką i dodając efekty specjalne, które uatrakcyjnią wyjście taneczne. Docelowo warsztaty mają zachęcić młodzież do dzielenia się czymś co jest wyjątkowe i niepowtarzalne, czyli swoją pasją i wypracowanymi umiejętnościami.

„Stwórz. Nagraj. Muzykuj”, wiek uczestników: 13+
20-21 stycznia, godz. 9:00-12:00, Studio Nagrań OKSiR
Instruktor: Przemysław Drewkowski

Warsztaty z produkcji muzycznej. Tworzenie aranżacji muzycznych, proces nagrania pomysłu, narzędzia potrzebne do realizacji nagrania, wybór instrumentarium, metody ulepszania swoich umiejętności wokalno-instrumentalnych. Zaproszenia dla instrumentalistów, wokalistów i osób zainteresowanych produkcją muzyczną.

Warsztaty modelarskie, wiek uczestników: 8-18 lat
24-28 stycznia, grupa I: godz. 10:00-12:00, grupa II: 13:00-15:00, Izba Regionalna Ziemi Świeckiej
Instruktorzy: Jerzy Dończyk, Jakub Stelągowski, Michał Goliński

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami klejenia modelu kartonowego, budowy modeli plastikowych oraz ich malowania. W trakcie zajęć uczestnicy otrzymają możliwość własnoręcznego wykonywania miniatur m.in. pojazdów wojskowych, samolotów, pojazdów cywilnych oraz obiektów architektonicznych. Modelarstwo to ciekawa i przyjemna forma spędzenia wolnego czasu, dająca możliwość poszerzania wiedzy historycznej.

Karnawałowe kreacje, wiek uczestników: 6-8 lat
25 stycznia, godz. 10:00-13:00, Wyspa Skarbów
Instruktor: Jolanta Pawłowska

W programie: przygotowanie masek karnawałowych, kapeluszy i kostiumów.

Gry i zabawy z ruchowe dla dzieci w wieku 6-8 lat
26 stycznia, godz. 10:00-13:00, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
Instruktorzy: Jolanta Pawłowska, Wiktoria Nowakowska

Zabawy ruchowe to najlepszy sposób na wzmocnienie sprawności fizycznej i odporności dzieci, ale także dużo radości ze spotkania – maluchy to kochają. Podzielimy się  najlepszymi pomysłami na wspólne spędzanie wolnego czasu.

Sensoryczne warsztaty rytmiczne dla dzieci w wieku 7-12 lat
28 stycznia, godz. 11:00-15:00, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa
Instruktor: Maria Kępisty-Wiechecka

Celem zajęć jest pobudzanie wyobraźni i kreatywności dzieci, pobudzanie sensoryczne oraz uwrażliwienie na różne rodzaje dźwięków, ćwiczenie umiejętności słuchania innych oraz pracy w grupie, synteza sztuk: obrazu i dźwięku, doświadczenie pracy w studio nagrań.
Warsztaty obejmują m.in. stworzenie własnych, różnorodnych instrumentów z recyklingu, improwizację muzyczną, zabawy z rytmem i melodią, stworzenie wielogłosowego utworu muzycznego do animacji, poznanie podstaw pracy muzyka w studiu nagraniowym, realizację nagrania audio oraz video w studiu nagraniowym.

„Mały Grafik” – warsztaty z projektowania graficznego (wiek 10-14 lat) BRAK MIEJSC
17-21 i 24-28 stycznia, godz. 10:00-12:30, sala edukacyjna OKSiR
Koordynator: Natalia Głowala

10-dniowy cykl szkoleniowy z projektowania graficznego z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych”. Zajęcia kierowane są do osób chcących poznać najnowsze programy i trendy w projektowaniu oraz nabyć umiejętności, które pozwolą im samodzielnie tworzyć i publikować grafiki w sieci. Uczestnicy warsztatów otrzymają certyfikat ukończenia kursu.
________________________________________
Zajęcia organizowane są w ramach projektu „Sieć na kulturę” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).